Back to top

Гігієна та профілактика

Профілактика стоматологічних захворювань

На сьогоднішній день провідним напрямком медицини, і стоматології в тому числі, є профілактика, адже доведено, що запобігти самому захворюванню є значно легше і менш витратно, аніж лікувати його.gigiyena-1.jpg

Найкраща профілактика захворювання ясен та зубів – це комплексний догляд за ними,що включає наступне:

 1. Індивідуальна гігієна вдома – потрібно чистити зуби мінімум 2 рази на день по 3 хв., окрім того користуватися флосом чи міжзубними йоржиками, ополіскувачами.
 2. Правильне та збалансоване харчування: вживання овочів, фруктів, молочних продуктів. Спробуйте замінити цукерки, печиво, шоколад на натуральні природні солодощі, наприклад, сухофрукти.
 3. Профілактичні огляди у стоматолога 2 рази на рік.

Беззаперечно, одним з найважливіших і невід'ємних етапів збереження стоматологічного здоров'я є професійна гігієна ротової порожнини, яка полягає у видаленні м'якого зубного нальоту і зубного каменю за допомогою спеціальних засобів та професійного обладнання. Від стану ротової порожнини залежить здоров’я всього організму, окрім того свіжість подиху, здоров’я зубів та ясен додає вам впевненості у Вашій неповторній посмішці.

Відомо, що в ротовій порожнині є велика кількість різноманітних мікроорганізмів. Окрім того там завжди є для них поживне середовище – залишки їжі, які навіть за допомогою найсучасніших індивідуальних засобів гігієни не можливо очистити в домашніх умовах. Мікроорганізми разом з їжею утворюють м’який зубний наліт. Продуктами життєдіяльності мікроорганізмів зубного нальоту є кислоти, які в свою чергу не тільки провокують запалення ясен, утворення карієсу, а й руйнують кістку, в якій знаходяться зуби. Наліт з часом накопичується, особливо у важкодоступних для чищення ділянках, починається запалення ясен, при якому вони втрачають еластичність, стають темно-червоного кольору та починають кровоточити під час прийому їжі чи щоденній чистці зубів. Під дією мінералів і солей, які є в слині, м’який наліт мінералізується, стає твердим, а з часом утворюється зубний камінь. Він є над'ясенний та під'ясенний (невидимий). Над'ясенний камінь має жовтий колір, він розташований у приясенній ділянці і є візуально помітним, при цьому зуби ніби «склеєні» між собою, між ними немає проміжків, язиком відчувається нерівна «шершава» поверхня. З'являються ще й косметичні проблеми, адже зубний камінь має більш пористу структуру, він легко всмоктує барвники і може набувати коричневих відтінків від кави, сигаретних смол і т.д.

Більш небезпечним є під'ясенний камінь, оскільки пацієнт його не помічає візуально та не відчуває язиком, такий камінь міститься у так званій «зубо-ясенній» борозні – ділянці, де ясна щільно прилягають до зуба, але не прикріплені до нього. При появі такого каменю в яснах відбуваються наступні зміни: під впливом хронічного запального процесу руйнується зв'язка зуба, паралельно починає розсмоктуватись кістка навколо зуба, він з часом набуває рухомості. Також в роті з’являється характерний неприємний запах. Такі зміни дають бактеріям можливість проникнути в кров’яну системи та розповсюджуватись по всьому організму, зуб стає джерелом інфекції, що може спричинити появу хронічних захворювань різних органів та систем, зокрема серцево-судинної.

Практично у будь-якому віці можуть виникнути захворювання ясен, проте найбільш розповсюдженні вони серед дорослого населення планети.

Саме тому необхідно звернутись до лікаря-стоматолога, якщо ви помітили хоча б один із наступних симптомів:

 • набряк чи збільшення, почервоніння чи болючість ясен;
 • ясна кровоточать під час чистки зубів;
 • довжина зубів візуально збільшилась за рахунок опущення ясен;
 • з'явилися більші проміжки між зубами;
 • змінилось звичне змикання зубів під час жування;
 • наявні гнійні виділення з пародонтальних кишень;
 • існує постійний неприємний присмак та неприємний запах в роті.

Щоб уникнути таких проблем за зберегти здоров’я ясен і зубів, ми рекомендуємо проводити професійну гігієну 1- 2 рази на рік при відсутності захворювань пародонту. Варто пам’ятати, що як би ретельно та часто ви не чистили зуби самостійно, ця процедура не може прирівнятися до професійної гігієни, де використовуються професійне обладнання та спеціалізовані засоби.

Важко не звернути увагу на велику кількість «чарівних» засобів індивідуальної гігієни, що активно рекламуються, це «самоочищуючі», «відбілюючі» зубні пасти, і щітки, щетинки яких проникають навіть у міжзубні проміжки, і «чарівні» жувальні гумки, які здатні замінити зубну пасту, і ще багато іншого. Це, звісно, може і не погані засоби гігієни, та варто пам’ятати, що тільки спеціаліст допоможе Вам зберегти сяючу посмішку і здорові зуби завдяки індивідуальному підходу, наявності професійного обладнання та спеціалізованих засобів гігієни. В усьому світі вважається, що незадовільна гігієна порожнини рота є протипоказом для багатьох стоматологічних процедур і значно скорочує гарантійний термін усіх стоматологічних послуг.

Тож в "Сімейній стоматології "Марта" проводяться наступні профілактичні та гігієнічні процедури:

 1. огляд та діагностика стану зубів і тканини пародонта, виявлення захворювань та їх можливих причин;
 2. проведення процедури професійної чистки зубів, що включає очищення від каменю, твердого та м'якого зубного нальоту комбінованим способом;
 3. ремінералізація зубів: відновлення структури емалі та захист від карієсу;
 4. боротьба з підвищеною чутливістю зубів;
 5. проведення уроків гігієни для дорослих та дітей, щоб навчити вас правильно чистити та доглядати за зубами;
 6. підбір засобів індивідуальної гігієни порожнини рота в залежності від фізіологічних особливостей організму.

Варто пам’ятати, що у 80% випадках саме незадовільна гігієна є основною причиною виникнення запальних процесів ясен (гінгівіту, парадонтиту), що в результаті призводить до серйозних проблем, а інколи і до втрати зубів. Тож якщо Ви хочете мати здорові зуби та чарівну посмішку, без профілактичних та гігієнічних процедур не обійтися, і ми готові Вам в цьому допомогти.

Професійна гігієна порожнини рота

Професійна гігієна (чистка) - це система лікувально-профілактичних заходів, які направлені на профілактику виникнення та прогресування захворювань порожнини рота. Завдяки новітнім технологіям сьогодні в нашій стоматологічній практиці використовуються інноваційні методики та сучасний інструментарій, що дозволяє досягнути бажаного результати і не спричиняти пацієнтам дискомфорту.

Виділяємо наступні етапи цієї процедури

I. Видалення зубного каменю.

Відомо, що зубний камінь – це вчасно не почищений мінералізований мякий зубний наліт (зубна бляшка). В основному формується він у так званих «важкодоступних» для чищення місцях із залишків їжі, бактерій і різноманітних мінеральних компонентів. В залежності від місця розташування виділяють під'ясенний та над'ясенний зубний камінь. Над'ясенний камінь можна розгледіти самостійно, він жовтого чи коричневого кольору,прикріплений до коронки зуба і ніби «лежить» на яснах. Під'ясенний камінь – як правило щільний і твердий, характеризується темно-коричневим кольором і дуже щільно прилягає до поверхні кореня зуба, його виявити можна лише за допомогою спеціальних інструментів.

Причини виникнення зубного каменю:

 •  як результат поганої чи неправильної індивідуальної гігієни порожнини рота,
 • незбалансоване харчування, коли в щоденному раціоні переважає велика кількість вуглеводів, газованих напоїв та солодощів, також при відсутності твердих овочів та фруктів,
 • зловживання алкогольними напоями та куріння,
 • при підвищеному слиновиділенні,
 • порушення обміну речовин в організмі,
 • внаслідок деяких загальних захворювань, які супроводжуються наявністю великої кількості хвороботворних бактерій, прийомом антибіотиків та інших препаратів,
 • коли є певні порушення прикусу, в результаті чого жувальне навантаження нерівномірно розподіляється по зубо-щелепній системі (наприклад, жування відбувається тільки на одній правій чи лівій стороні).

Видалення зубного каменю можливе лише в стоматологічному кабінеті, адже для цієї процедури необхідні спеціальні інструменти та вміння. Для цього використовується ультразвуковий скелер та ручні інструменти (скелери, кюретки). Завдяки ультразвуковим коливанням та вібраційним хвилям, які створює скелер, як над- так і під'ясенний зубний камінь руйнується і у вигляді дрібних частинок, що схожі до піску, виводиться з ясенних кишень. На кінчик робочої частини скелера постійно подається вода, щоб уникнути перегрівання тканин зуба, а також виділяється кисень, що дезінфікує ушкоджені ділянки. Та на сьогодні вважається, що ультразвукова чистка не може забезпечити повне зняття зубного каменю, тому дію ультразвуку комбінують з використанням ручних інструментів, таких як ручні скейлери та кюрети, які є більш тактильно чутливими та делікатними у використанні. Така комбінація технік забезпечує найкращий результат та повне очищення поверхні кореня від зубного каменю. Як правило, зняття зубного каменю таким комбінованим методом є безболісною процедурою, проте коли є підвищена чутливість зубів чи за бажанням пацієнта можна використовувати знеболюючі гелі та анестезію. Також потрібно пам’ятати, що при наявності деяких серцево-судинних захворювань чи кардіостимулятора – ультразвукова чистка протипоказана.

II. Видалення зубного нальоту та полірування емалі за допомогою повітряно – абразивної системи «Prophyflex» німецької компанії «Kavo».

Принцип дії даного апарату полягає у подачі спеціального порошку бікарбонату кальцію «Prophypearls» разом з водою на поверхю зубів під певним тиском. В результаті такої водно-абразивної дії відбувається видалення зубного нальоту та пігментацій навіть у «важкодоступних» місцях, а також ретельна поліровка поверхні зубів, адже чим вона гладша – тим менша ретенція та утворення зубного нальоту в подальшому. Порошок «Prophypearls» є антиалергенним і нетоксичним, має заокруглені краї, завдяки чому не пошкоджує емаль і м'які тканини, на відміну від соди, яка є занадто абразивною та травматичною.

Під час проведення чистки зубів водно-абразивною системою пацієнта додатково захищають окулярами, одягається «роторозширювач», губи змащують спеціальним жирним кремом, щоб уникнути їх пересихання, використовують спеціальний стоматологічний пилосос. Стоматолог працює наконечником системи «Prophyflex» під кутом 30-60 градусів по відношенню до зубної емалі, круговими рухами очищаючи кожен зуб по черзі.

III. Кінцеве полірування поверхні зуба.

Ця процедура проводиться за допомогою щіточок, силіконових дисків і паст різної абразивності, які відполіровують зуб до ідеальної гладкості та блиску, а також насичують його фтором (протикаріозна дія).

IV. Загальне фторування чи ремінералізація зубів.

Часто після професійної гігієни підвищується чутливість зубів, що вважається нормою. Щоб зменшити такі неприємні явища проводиться процедура фторування: покриття зубів фторвмісними гелями чи лаками. Фтор підвищує стійкість емалі до виникнення карієсу та усуває гіперестезію. Також на цьому етапі найдоцільніше проводити і ремінералізацію зубів, адже емаль добре очищена, тому здатна «сприймати» мінеральні речовини із зовнішнього середовища.

V. Рекомендації.

Після закінчення процедури професійної гігієни стоматолог повинен дати рекомендації пацієнту щодо індивідуальної щоденної гігієни порожнини рота та перевірити навики чищення зубів. Адже серед різноманіття щіток та паст на сьогодні важливо обрати саме те, що підходить кожному індивідуально.

Боротьба з підвищеною чутливістю зубів.

Гіперестезія – це підвищена чутливість твердих тканин зубів в результаті дії різноманітних зовнішніх подразників, таких як холод, кисла чи солодка їжа, гарячі напої. В момент дії подразника виникає різкий біль, що може тривати 10-30 секунд. У випадку локальної гіперестезії біль виникає в одному чи кількох зубах, а при генералізованій формі – біль поширюється на весь зубний ряд, може іррадіювати в інші ділянки голови.

Причини гіперестезії:

 • оголення пришийкових ділянок чи коренів зубів за наявності парадонтиту чи у випадку вікової рецесії ясен;
 • наявність пришийкових клиновидних дефектів, ерозій емалі, підвищеного стертя зубів та інших дефектів не каріозного походження;
 • ділянки демінералізації, що проявляються у вигляді білих плям на зубній емалі;
 • наявність каріозних дефектів;
 • часте застосуванням агресивних відбілюючих середників та зубних паст;
 • гіперестезія часто виникає в результаті професійної гігієни, але це явище тимчасове;
 • токсикоз вагітних;
 • в результаті вживання великої кількості продуктів з високим вмістом кислот, наприклад, концентрованих соків;
 • після професійного відбілювання теж може виникнути чутливість;
 • як результат куріння та прийому певних видів медикаментів;
 • при деяких системних захворюваннях.

Потрібно комплексно підходити до лікування гіперестезії, в першу чергу вияснити причину підвищеної чутливості. Адже якщо причиною є якесь системне захворювання (не стоматологічного походження), то потрібно провести лікування власне в цьому напрямку.

У всіх інших випадках пропонуються наступні процедури:

 • за наявності ділянок демінералізації у вигляді білих плям проводиться процедура ремінералізаці;
 • у випадку каріозних дефектів – їх лікування;
 • пломбування клиновидних дефектів та ерозій;
 • якщо спостерігається підвищене стирання емалі зубів важливо встановити причину такого явища і потім проводити відповідне лікування, що може включати ортодонтичні процедури чи раціональне протезування. В якості «першої допомоги» можна використовувати спеціальні гелі, лаки для створення захисного покриття чутливих твердих ділянок зубів ;
 • якщо чутливість виникає в результаті оголення шийок при захворюваннях пародонту проводиться процедура видалення зубного каменю (скейлінг, кюретаж, вектор-терапія) з подальшим покриттям оголених ділянок ремінералізуючими захисними середниками;
 • якщо місцеві причини гіперестезії виявити не вдалося варто використати ремінералізуючу терапію з подальшим обстеженням у відповідних спеціалістів

Проблему гіперестезії усунути не просто, але можливо, тому завжди раді Вам допомогти.

Ремінералізація зубів.

Ремінералізація – це спеціальна процедура, що спрямована на відновлення мінерального складу та твердості ушкодженої емалі. Для цього використовують особливі середники (гелі, лаки чи пасти), хімічні компоненти яких можуть насичувати мінеральними компонентами верхні шари зубної емалі. Процедура ремінералізації є важливою профілактикою карієсу, оскільки дозволяє зупинити процеси первинного ушкодження емалі (ремінералізація).

У яких випадках доцільно проводити ремінералізацію?

 1. Лікування карієсу на ранніх початкових стадіях (за наявності білих плям).
 2. У разі підвищеної чутливості зубів.
 3. Це ефективна профілактика карієсу.
 4. Сприяє відновленню зубів після ортодонтичного лікування, наприклад після брекет-системи.
 5. Бажано проводити після відбілювання зубів – домашнього чи професійного.
 6. Використовується при флюорозі, ерозіях та невеликих клиновидних дефектах.

Процедура ремінералізації зубів проводиться виключно після професійної гігієни, оскільки поверхня емалі повинна бути добре очищена та гладка. На поверхню зубів наносяться спеціальні гелі чи лаки, які відновлюють структуру емалі і попереджують тим самим подальше її руйнування. У нашій стоматологічній практиці для цього використовується лише продукція перевірених світових виробників, таких як компанії «3M ESPE» (США), «VOCO» (Німеччина) та ін. Нанесення цих середників може відбуватися двома способами: за допомогою пензликів чи у капах, така процедура є зовсім безболісною та не викликає ніяких неприємних відчуттів. Іноді для досягнення бажаного результату потрібно провести декілька сеансів ремінералізації, що залежить від індивідуальної здатності емалі поглинати мінеральні компоненти. Також ми обов’язково надамо Вам рекомендації щодо засобів гігієни які можна використовувати в домашніх умовах для пролонгованого ефекту ремінералізації, поради щодо раціону харчування і т.д.

Проведення уроків гігієни та підбір індивідуальних гігієнічних засобів для щоденного використання.

На сьогодні пропонується безліч засобів індивідуальної гігієни на будь-який смак, стоматологічна продукція рекламується на кожному кроці, та серед цього всього різноманіття важливо обрати те, що підходить конкретно для Вас. Власне ми допоможемо Вам з вибором, адже лише стоматолог може правильно оцінити стан і потреби Ваших зубів та доцільність використання тих чи інших засобів в домашніх умовах. Наприклад, пацієнти з підвищеною чутливістю зубів можуть використовувати відбілюючи зубні пасти і цим ще більше погіршувати ситуацію гіперестезії, навіть не знаючи цього. Ми не представляємо жодну стоматологічну компанію на ринку, тому наші рекомендації завжди стосуються виключно того, що Вам потрібно, без прив’язаності до фірм та виробників.

Серед засобів індивідуального догляду за зубами найпоширенішими є наступні:

1. Зубні щітки.

Вони бувають найрізноманітніші, зі щетинками різної довжини та форми, із спеціальними додатковими елементами для очистки язика, гумовими елементами, різної жорсткості і т.д. Є також великий вибір електричних зубних щіток. Та набагато важливіше є те, як ми чистимо зуби, аніж чим. Тобто яка б щітка не була – потрібно чистити зуби двічі на день по 3 хв (для дітей – 2 хв), при цьому роблячи правильні рухи для ретельного очищення усіх поверхонь зубів. Ми проводимо спеціальні уроки гігієни, щоб навчити цьому Вас та Ваших діток.

Нижче наведене схематичне зображення правильної техніки чищення зубів.

2. Зубні пасти.

Вибір їх також величезний, пропонуються ремінералізуючі, десенсибілізуючі, дитячі, пасти для ясен, відбілюючі і т.д. Завдяки нашим рекомендаціям Ви зможете підібрати для своїх зубів та ясен власне те, що вам потрібно.

3. Флос (зубна нитка).

Це спеціальний засіб для очищення міжзубних проміжків. З допомогою флоса ми видаляємо зубний наліт і часточки їжі в таких ділянках ротової порожнини, куди щетинки зубної щітки не можуть проникнути: під пришийковою частиною ясен і між зубами. Рекомендується щодня користуватися зубною ниткою, тому що скупчення зубного нальоту може призвести до карієсу і хвороб пародонта.

Щоб використовувати зубну нитку максимально ефективно та не травмувати ясна, ознайомтеся із правильною технікою чищення:

 • Візьміть зубну нитку довжиною приблизно 45 см, намотайте більшу частину зубної нитки навколо середніх пальців, залишивши для чищення 2,5-5 см.
 • Тримаючи зубну нитку між великим і вказівними пальцями, обережно введіть її в міжзубний проміжок.
 • Обережно переміщайте зубну нитку по бокових поверхнях кожного зуба, роблячи рухи вверх-вниз, при цьому переконайтеся, що вона проникає під пришийкову частина ясен. Ніколи не смикайте і не тягніть із силою за зубну нитку, оскільки це може призвести до порізу або ушкодження ніжної тканини ясен.
 • Переміщаючись від зуба до зуба, щоразу використовуйте чисту ділянку зубної нитки.

Для зручності використання пропонується також зубний флос, частина якого вже розміщена на спеціальному тримачі, тоді техніка використання зубної нитки спрощується. Існують ще так звані «супер-флоси», які мають ширший діаметр, ніж звичайні, тому вони показані для людей з великими міжзубними проміжками та при рецесії ясен. Варто пам’ятати, що флос, як і зубна щітка та паста є незамінним для належної щоденної гігієни ротової порожнини.

4. Міжзубні щітки (йоржики)

Міжзубні щітки (йоржики) - це засіб нового покоління. З їх допомогою вдається очистити проміжки між зубами, всі поглиблення і ямки, в процесі чищення щетинки добре масажують ясна і покращують кровообіг. Для тих, у кого наявні захворювання пародонта, а також тим, в кого є імплантати, мости і брекети, вони є незамінними для підтримки належної гігієни ротової порожнини. Важливо і те, що їх використання допоможе очистити область міжзубних ясенних сосочків – якраз ту ділянку, яка перша залучається при запальних захворюваннях пародонту. Йоржики випускаються у вигляді набору насадок (власне йоржиків) і тримачів до них. Насадки частіше бувають знімними, але є також варіанти незнімних йоржиків зі спеціальними ручками-тримачами найрізноманітніших розмірів та форми. Йоржики відрізняються між собою густотою щетинок, довжиною і діаметром стрижня, матеріалами виготовлення, тому такі засоби підбирають індивідуально для кожного, і в цьому ми Вам обов’язково допоможемо. Йоржики для імплантатів покриті спеціальним напиленням, яке запобігає дряпання. Доведено, що йоржики ефективніше, ніж інші пристосування, очищають широкі проміжки між зубами і незамінні при наявності брекетів і протезів.

Рекомендації щодо правильного використання:

 • Підведіть йоржик до міжзубного проміжку – ділянки, де розміщується міжзубний ясенний сосочок. Виберіть правильний кут : щоб введення було легким і зручним, стоматологи рекомендують перпендикулярне положення йоржика.
 • Обережно введіть йоржик в міжзубний проміжок, поки він не пройде наскрізь і з'явиться з протилежного боку.
 • Здійсніть кілька зворотно-поступальних або обертальних рухів йоршиком, витягніть його і промийте водою. Краще робити це проточною водою.
 • Тепер можна повторити операцію з рештою міжзубних проміжків до повного очищення.
 • Головне правило - не можна застосовувати зусилля при їх введенні. Вони повинні входити легко і вільно. Якщо цього не відбувається, візьміть йоржик меншого діаметру.

Насправді користуватися йоржиком, як і флосом є досить легко, особливо коли це входить у звичку щоденного використання. Частою причиною відмови від йоржиків буває неправильно підібрана модель, коли обрано не той розмір або форма, і людина відчуває дискомфорт від процедури. Консультація із спеціалістом допоможе Вам уникнути таких нюансів та підтримувати щоденну індивідуальну гігієну на належному рівні.

5. Ополіскувачі.

Як різновид засобів індивідуальної гігієни для порожнини рота вони бувають водні або водно-спиртові та у вигляді суспензії для місцевого застосування. Для підвищення ефективності гігієни порожнини рота стоматологи рекомендують використовувати ополіскувачі, особливо вони актуальні тоді, коли немає можливості почистити зуби після вживання їжі. Залежно від активних компонентів, що входять у склад ополосікувача, він може мати протикаріозну, протизапальну або дезинфікуючу дії, окрім того надавати загоюючий, протиалергійний, кровоспинний і болезаспокійливий ефект, освіжити подих. Загальним правилом використання всіх видів зубних еліксирів і ополіскувачів є умова - не ковтати їх після використання. Ефективно використовувати ополіскувач двічі на день, протягом 30 секунд. Разова доза ополіскувача складає 20-30 мл. Та варто наголосити, що яким б ефективним не був ополіскувач, він не може замінити ні зубну щітку, ні пасту, ні засоби для інтердентальної гігієни (флоси та йоржики).

6. Іригатори.

Це гігієнічні апарати, котрі ефективно захищають порожнину рота від поширених в наш час захворювань, які викликаються бактеріями і вірусами. Як відомо, порожнина рота населена більш ніж 20 видами різних хвороботворних мікроорганізмів, і особливо ними багатий зубний наліт. З відкритих поверхонь зубів і ясен бактерії можна видалити за допомогою щітки і пасти, але як бути з недоступними ділянками? Ось тут і приходить на допомогу корисний прилад — іригатор порожнини рота. Потужним струменем він промиває всі важкодоступні зони, таким чином не дозволяючи накопичуватися хвороботворним бактеріям, при цьому дана процедура не завдає жодного дискомфорту. Завдяки додатковому догляду за допомогою оральних іригаторів досягається максимальний ефект очищення від залишків їжі міжзубних проміжків, зубоясенних борозенок (складочок між основою коронки зуба і яснами), язика, слизової оболонки. Рідина для іригації під тиском подається в порожнину рота, масажує ясна, покращує кровообіг, очищає міжзубні простори і зубоясені кишені від нальоту і залишків їжі. Також можна заповнювати резервуар для води лікарськими препаратами, такими як хлорофіліпт, фурацилін, календула, хлоргексидин, таким чином до всього вище переліченого додається ще й медикаментозне лікування ясен, проте це необхідно наперед узгодити з лікарем.

Іригатор призначений для:

 • профілактики карієсу та захворювань пародонту;
 • вирішення проблеми галітозу (неприємнийм запах з рота);
 • очищення недоступних для зубної щітки ділянок;
 • пацієнтам зі зниженим загальним імунітетом (наприклад, при цукровому діабеті);
 • людям, що страждають від захворювань пародонту (різні ступені парадонтиту, парадонтозу);
 • курцям;
 • рекомендується застосування іригаторів людям, що мають коронки, незнімні протези, мости, імплантати та носять брекети.

Іригатором достатньо користуватися всього 2-3 рази в тиждень, що значно покращить гігієну порожнини рота, ефект відчувається вже в перший тиждень застосування. Однак, коли наявні хвороби пародонту, за рекомендацією стоматолога іригатор застосовують і частіше. Пацієнти, що страждають захворюваннями серцево-судинної системи (наприклад, вади серця, ревматизм, штучні клапани серця), можуть користуватися іригатором тільки після попередньої консультації з лікуючим лікарем.

Іригатори можна розділити на дві великі групи.

Перша — іригатори з електричним гідронасосом, які бувають двох видів:стаціонарні та переносні (дорожні), які працюють від вбудованого джерела енергії. Основні переваги останніх це мобільність і невелика вага.

Друга група: іригатори, що підключаються до водопроводу. Переваги: простота і відносна дешевизна. Основний недолік – водопровідна вода, котра не завжди задовольняє санітарні норми.

Іригатор — новітній засіб гігієни, який може як допомогти у вирішенні багатьох проблем, так і нашкодити через неправильне застосування.

Перш за все, необхідно детально ознайомитися з інструкцією, проконсультуватися зі спеціалістом і не забувати про основні правила:

 1. Іригацію проводять тільки після очищення зубів щіткою і пастою.
 2. Перед застосуванням необхідно відрегулювати струмінь рідини. Під великим тиском збільшується ймовірність потрапляння токсинів із зубного нальоту і продуктів їх життєдіяльності в кровоносне русло і виникає ризик виникнення ускладнень.
 3. Рідину слід подавати під прямим кутом до зуба.
 4. Очищення однієї щелепи в середньому займає 5-10хв.
 5. При використанні іригатора потрібно чітко дотримуватися інструкції виробника, і не забувати, що це електроприлад.
 6. Заливати в іригатор воду кімнатної температури, адже гаряча вода може пошкодити пластикові деталі приладу.
 7. Потрібно використовувати тільки дезінфіковану воду. Будь-яка інфекція, що міститься в звичайній воді може проникнути в мікроранки, які є в роті. Це може привести до серйозних і навіть незворотних наслідків! Найпростіший спосіб дезінфекції води — кип’ятіння. Заведіть правило — заздалегідь кип’ятити і відстоювати до кімнатної температури воду в окремій посудині. Ця нескладна операція усуне ризик зараження тканин порожнини рота.

Як правило, використання звичайної води іригатором є недостатнім, оскільки вода не може знищити патогенну мікрофлору.

Рекомендовано додавати спеціальні розчини для іригатора, які володіють такими властивостями:

 • антибактеріальними та протикаріозними;
 • здатні знижувати чутливість зубів;
 • зменшують кровоточивість ясен;
 • загоюють пошкодження слизової оболонки порожнини рота;
 • видаляють м’який зубний наліт і неприємний запах з рота.

При використанні іригатора необхідно застосовувати тільки ті розчини, які рекомендовані виробником, використання інших рідин може спричинити поломку приладу. Для дітей можна застосовувати спеціальні рідини з фруктовими ароматами, якими дитині буде приємно користуватися, і таким чином вона звикатиме до використання приладу.

Та варто наголосити на тому, що навіть якщо в домашніх умовах Ви використовуєте найсучасніші засоби гігієни, це не виключає обов’язкового відвідування (1 раз на півроку) лікаря-стоматолога та проведення заходів професійної гігієни порожнини рота. Тільки фахівець може контролювати стан Ваших зубів і ясен, якісний рівень гігієни, виявити початкові прояви стоматологічних захворювань і попередити їх розвиток. В сімейній стоматології «Марта» ми складаємо індивідуальний графік профілактики, в залежності від стану зубо-щелепової системи, способу і ритму Вашого життя, індивідуально підбираємо всі необхідні засоби для щоденної гігієни, робимо все можливе для того, щоб вберегти чарівність Вашої посмішки надовго!