Back to top

Ендодонтія

Ендодонтія і будова зуба

Система кореневих каналів та корінь є своєрідним фундаментом здорових зубів та усмішки в цілому. Завдяки передовому обладнанню,потужному мікроскопу, найпрогресивніших та сучасних методів лікування, ми робимо все можливе, щоб зберегти зуб та запобігти хірургічному втручанню чи навіть видаленню.

На сьогодні естетична реставрація в стоматології досягла значних успіхів і це широко рекламується, адже для більшості пацієнтів естетика стала найважливішим критерієм оцінки якості лікування зубів. Проте погодьтеся, навряд чи Ви будете милуватися красиво відновленим зубом, в якому виникають больові відчуття, і Ви не можете повноцінно жувати. Проблема, власне, прихована в системі кореневих каналів зуба, де містяться нервові закінчення, кровоносні та лімфатичні судини. Через особливу важливість правильного пломбування каналів цей напрямок навіть виділено в окрему область стоматології – ендодонтію.

Ендодонтія – розділ стоматології, який займається діагностикою, профілактикою та лікуванням захворювань пульпи зуба.

З кінця 20 ст. «ендодонтія» із розділу загальної стоматології перетворилась в самостійну науку, як терапія кореневих каналів або патодонтія. В 1928 р. в США була відкрита власна практика Доктора Harry B. Yohnston, яка вперше була названа «ендодонтією», що походить від двох грецьких слів, а саме: «en», що означає «всередині», та «odous» — зуб, тобто процес роботи "всередині зуба".

Щоб зрозуміти важливість даного напрямку стоматологічного лікування, розглянемо деякі факти.

Корінь зуба є своєрідним фундаментом, тому від його стану залежить чи зможе зуб нести функцію жувального навантаження та як довго він зможе це робити. В корені є канали, де знаходиться м’яка тканина зуба – пульпа, вона складається з нервового волокна, кровоносних та лімфатичних судин.

Пульпа може бути запаленою та інфікованою бактеріями за рахунок глибоких каріозних порожнин, тріщин, переломів, відсутність герметизму між пломбою та тканинами зуба. Запалений зуб реагує на подразники (холодне та гаряче), що супроводжується раптовим виникненням та довготривалим утриманням болю. Бувають випадки, коли інфекція може лишатися непоміченою до виявлення її на рентген-знімку (прихований карієс).

Якщо запалення не лікувати, інфекція може повністю знищити пульпу, поширитись по всій довжині каналу та вийти у кісткову тканину, це призводить до руйнування кістки, гнійного запалення, виникнення гранульоми, що також значно послаблює загальну імунну систему і може викликати захворювання інших органів тіла. Єдиний шлях до збереження зубів у такому випадку – це ендодонтичне лікування, тобто лікування кореневих каналів.

Ціллю самого ендодонтичного лікування є усунення інфекції з кореневої системи зуба. Розрізняють два види ендодонтичного лікування – первинне, це коли захворювання кореневої системи виникло вперше і до цього моменту будь-яке втручання в кореневу систему зуба не проводилось, та повторне (вторинне) – це лікування, що проводиться внаслідок неякісно проведеного первинного ендодонтичного лікування.

Варто також наголосити, що видалення нерва зуба, очищення та лікування кореневих каналів – дуже тонка та складна робота, потребує спеціального обладнання, адже коренева система зуба є системою трубочок мініатюрного розміру, які практично невидимі для людського ока, тому сама процедура ендодонтичного лікування зазвичай потребує більше часу та зусиль, ніж звичайне пломбування. Перш за все тому, що кожен зуб має свою індивідуальну систему кореневих каналів (різна довжина, діаметр, форма, кількість), яку потрібно очистити від інфекції та якісно запломбувати, по–друге, не можливо візуально оцінити те, що відбувається всередині зуба.

Причини лікування кореневих каналів

Коли ж виникає запитання про лікування кореневих каналів?

Найчастіше такими ознаками є наступні:

  • спонтанний сильний чи ниючий біль;
  • нічні болі в зубі;
  • болі від температурних та хімічних подразників, які не одразу припиняються, а тривають ще певний час;
  • біль при накушуванні.

При вищеперелічених симптомах скоріш за все йдеться про пульпіт - останню стадію розвитку карієсу, коли ураження досягає пульпи зуба (волокниста сполучна тканина, яка міститься в порожнині зуба, містить велику кількість нервових закінчень, кровоносних та лімфатичних судин). Лікування пульпіту передбачає очищення зуба від пошкоджених тканин, і, найчастіше – видалення нерва з подальшим очищення та заповненням кореневих каналів спеціальними матеріалами.

Головною причиною виникнення пульпіту є нелікований вчасно, запущений карієс. Це захворювання завжди починається з поверхневих шарів емалі, проте якщо процес не усунути? мікроорганізми проникають в глибші шари емалі, потім дентину і добираються до пульпи зуба. Інколи буває так, що пульпіт розвивається навіть після лікування карієсу. Чому? Та тому що на стадії глибокого карієсу, пульпа зуба вже може бути в стадії запалення, просто це не проявляється симптоматично, лікар не має об’єктивних причин для депульпування (видалення нерва), тому вирішує провести звичайне пломбування. З часом з’являються симптоми пульпіту і таки доводиться видаляти нерв.

Проте ендодонтичне лікування проводиться не лише, коли виявлено пульпіт, існують і інші ситуації, в яких якісне лікування кореневих каналів – єдиний шлях для збереження зуба, такі як:

  1. травматичне ураження зуба, коли внаслідок травми припиняється кровопостачання пульпи і виникає запалення, або безпосередньо розрив нервового пучка,
  2. термічне ушкодження часто виникає коли препарують зуби під коронки без достатнього водяного охолодження,
  3. наявність нориці на яснах, виділення з неї, біль при накушуванні, припухлість в ділянці цього зуба – ознаки періодонтиту (коли інфекція виходить за межі кореневої системи зуба і проникає в кісткову тканину), періодонтит – наслідок нелікованого пульпіту,
  4. ревізія неякісно лікованих кореневих каналів (переліковування),
  5. при пародонтиті, коли мікроорганізми проникають до пульпи зуба з ясенних кишень (ретроградно) та викликають її запалення.

Етапи ендодонтичного лікування

Лікування системи кореневих каналів з тих чи інших причин складається з наступних етапів:

1. Анестезія та ізоляція робочого поля.

2. Видалення уражених тканин та відкриття зуба(створення доступу до системи кореневих каналів).

3. Визначення кількості та довжини каналів. На цьому етапі поряд з традиційними рентгенівськими зображеннями, зараз існують комп’ютерні пристрої (апекслокатори), які можуть з максимальною точністю визначити довжину кореневого каналу, що неможливо зробити за допомогою лише рентгену.

4. Інструментальна (механічна) та медикаментозна обробка кореневих каналів. Цей етап передбачає видалення пульпи та продуктів її розпаду за допомогою тоненьких інструментів та спеціального ендомотора. Кореневий канал поперемінно з механічним очищенням піддається дії хімічних дезінфектантів, спеціально розроблених розчинів, які згубно діють на шкідливі мікроорганізми і дозволяють досягнути максимальної стерильності в кореневому каналі.

5. Заповнення (обтурація) кореневих каналів – кінцевий етап ендодонтичного лікування. Тут використовуються спеціальні матеріали (гутаперча і силер) та технології для тривимірної обтурації для досягнення повного герметизму в системі каналів. Рентген-контроль.

6. Тимчасове закриття доступу до системи кореневих каналів з подальшою конструкцією, яка буде повністю відновлювати функціональність зуба (пломба чи ортопедична конструкція)

Тривалість такого ендодонтичного лікування може проводитися в одне або в декілька відвідувань в залежності від інфікованості каналу та симптоматики. На кожному з вищеперерахованих етапів інколи виникає потреба в додаткових процедурах чи медикаментах в залежності від клінічної ситуації, тому ендодонтичне лікування потребує не лише кваліфікації та вміння від лікаря, але й терпіння та розуміння від пацієнта.

А попри те, ендодонтія або лікування кореневих каналів – один із важливих етапів комплексного стоматологічного лікуваня, так як тільки здоровий зуб може вірно прослужити своєму господарю десятки років. Крім того, успішне проведення наступних етапів лікування, таких як протезування і реставрація, просто не можливе без якісного лікування кореневих каналів. Неякісна ендодонтія, в кінцевому результаті, призводить до запальних захворювань в порожнині рота і до ранньої втрати зубів.

Сучасна стоматологія допомагає зберегти навіть ті зуби, які ще 5 років тому підлягали видаленню, а також сприяє відновленню цілісності кісткової тканини навколо зуба. Все це стало можливим з появою нового обладнання та різноманітних технік

На сьогоднішній день наші лікарі володіють цілим арсеналом різноманітних інструментів, матеріалів, технік та високоточних пристроїв, що дозволяє індивідуально для кожного пацієнта підібрати метод для проведення якісного ендодонтичного лікування.

Грамотне ендодонтичне лікування – це збереження Вашого зуба та здоров’я.