Back to top

Ортодонтія

Ортодонтія - важлива складова частина комплексної стоматологічної реабілітації.

Ще донедавна ортодонтія вважалася наукою лише про вирівнювання зубів та виправлення прикусу. Проте зі зростанням вимог пацієнтів до власної посмішки і появою нових прогресивних технологій ортодонтія набула значення одного з найбільш популярних та перспективних напрямків естетичної стоматології. З кожним роком дана галузь стає якіснішою і доступнішою, однак в умовах розширення спектру проблем, якими займається ортодонтія, головними завданнями лікаря-ортодонта все ж залишається досягнення єдності між функцією і естетикою, тобто створення гармонійного союзу здоров'я і краси.

Мета ортодонтичного лікування полягає в наступному:

  • створення рівних зубних рядів та ідеального співвідношення верхньої та нижньої щелепи;
  • досягнення гармонійного профілю обличчя;
  • побудова привабливої посмішки;
  • нормалізація функції скронево-нижньощелепного суглоба і жувальних м'язів;
  • гарантія стабільної естетичної та функціональної оклюзії (прикусу).

За різними даними від 50% до 80% дітей раннього віку вже вимагають спостереження у ортодонта, адже більшість патологій прикусу починає формуватися саме у ранньому віці при прорізуванні перших постійних зубів.

Часто батьки цікавляться причинами виникнення таких «ортодонтичних проблем».

По-перше, це спадкова схильність, але важливішу роль тут, звичайно, відіграють шкідливі звички і неправильне годування дитини. На жаль, велика частина таких патологій залишається непоміченою батьками, і криві зуби в дитини вважають малозначною, несуттєвою проблемою. Мало хто з батьків задумується, що різного роду патології прикусу «ведуть за собою» інші проблеми: розвиток карієсу та його ускладнень, захворювання ясен і рання втрата зубів, порушення функції скронево-нижньощелепного суглоба, логопедичні проблеми, загальні захворювання і, як наслідок, складна соціальна адаптація дитини в дитячому колективі. Переважно звернення до ортодонта відбувається в пізньому дитячому або дорослому віці, однак, з віком патологія прикусу посилюється, і потім знадобиться більш дороговартісне та тривале лікування з необхідністю навіть в певних випадках і хірургічного втручання.

Вирівнювання зубів – ортодонтія – у більшості випадків викликає одну асоціацію: брекети. Але установка брекетів - це лише частина послуг, що надаються ортодонтами. Адже є більш «м’які» способи вирівняти зуби – капи, пластинки, що використовуються у випадках своєчасного звернення на ранніх етапах розвитку патології.Ми пропонуємо найсучасніші технології та пристрої для виправлення прикусу та вирівнювання зубів.

Їх відносимо до двох основних груп: знімні та незнімні.

1. Знімні ортодонтичні апарати –

це пластинки та функціональні трейнери, які встановлюють дітям в період росту щелеп. Використовуються вони для профілактики та корекції деформацій зубного ряду, у випадках інфантильного ковтання, прикушування та смоктання губ чи пальців. Ці апарати сприяють вирівнюванню зубів на етапі їх прорізування.

2. Незнімна апаратура,

до якої відносяться брекет-системи, використовується для вирішення проблем з прикусом в підлітковому чи дорослому віці. Брекети - це своєрідні замки що розміщуються на вестибулярній поверхні зуба і з’єднуються між собою з допомогою металічної дуги. Брекет-система на сьогодні вважається найбільш ефективним і стабільним в часі видом ортодонтичного лікування.

Які ж бувають брекети?

За розміщенням:

  • Вестибулярні (зовнішні), кріпляться на вестибулярній частині зуба. Безсумнівно, вони помітні, і до цього потрібно звикнути. Один з варіантів менш помітних вестибулярних брекет-систем — керамічні.
  • Лінгвальні (внутрішні) кріпляться з внутрішньої сторони зубів. Основна їх перевага — вони невидимі; недолік — тимчасове порушення дикції.

За способом кріплення:

  • Лігатурні. Фіксуються замочком на ортодонтичній дузі, яка являє собою еластичне кільце.
  • Самолігучі (безлігатурні). Мають паз для дуги, який закривається на защібку, вмонтовану в брекети.

За матеріалом:

  • металеві (бувають із золотим напиленням);
  • керамічні;
  • сапфірові;
  • пластикові.

Найбільшою популярністю сьогодні користуються класичні металеві та керамічні брекети, які відрізняються від металевих тим, що кронштейни та дріт виготовляються з матеріалу прозорого кольору або кольору зубів. Керамічні брекети є естетичним варіантом і менш помітною альтернативою традиційним брекетам.

Використовуючи дуже широкий вибір ортодонтичної продукції в нашій практиці і спостерігаючи за віддаленими результатами роботи, ми можемо стверджувати, що вибір брекет-системи є важливим чинником, але не визначальним для якості отриманого результату. Точність в роботі ортодонта є обов’язковою вимогою якісного лікування, тому ми використовуємо тільки сертифіковані брекети провідних фірм-виробників. При цьому Ви повинні розуміти, що брекети - це лише один з інструментів в руках ортодонта, який проводить лікування, і тільки правильна діагностика та планування лікування є гарантією ідеального результату, також важливим фактором є дисциплінованість пацієнта, своєчасність повторних оглядів у лікаря-ортодота впродовж усього періоду лікування.

З якого віку можна встановлювати брекети?

Лікування брекет-системою можливе вже в 9-10 років, коли ще не всі постійні зуби прорізалися, але оптимальним вважається вік 12-13 років. Саме в цей період постійні зуби активно ростуть, а значить брекети будуть найбільш ефективні. Але це не означає, що установка брекетів в 30 років буде марна, просто лікування займе більше часу. Лікар-ортодонт нашої клініки підбере необхідні апарати згідно віку пацієнта та патології, яку потрібно лікувати, також надасть максимум інформації по догляду і використанню ортодонтичних конструкцій, відповість на будь-які питання стосовно планованого лікування.

Основні етапи встановлення брекетів:

I. Підготовчий етап.

Слід зазначити, що обов'язковою умовою для фіксації брекет-системи є попередня повна санація порожнини рота. Для цього необхідним є наступне:

II. Безпосередня установка брекет-системи.

Ортодонт підготує зуб, закріпить брекети, встановить дуги і дасть рекомендації по догляду. Процедура триває близько години (одна щелепа). Якщо потрібна установка на обидві щелепи, тоді процедура розбивається на два сеанси.

У середньому лікування брекет-системою триває до року часу, однак все залежить від ступеня порушення прикусу. Активне лікування брекетами - це лише перший етап. Після їх зняття на зуби встановлюються так звані ретейнери - спеціальний дріт, який не дає зубам зміщуватися назад в початкове положення. Ретейнери непомітні для оточуючих і самого пацієнта, але обійтися без них не можна навіть в найпростішому випадку.

Під час кожного наступного візиту, а це, як правило, один раз на 1-2 місяці, спостерігатимемо за ходом лікування і за загальним станом зубів та ротової порожнини. Дуже важливим є не пропускати такі візити, оскільки тоді загальна тривлість ортодонтичного лікування збільшується.

Нижче наведені основні правила для пацієнтів з брекетами:

  • відмова від дуже твердої і в'язкої їжі, яка може пошкодити брекети;
  • потрібно витрачати більше часу на чищення зубів та використовувати додаткові засоби гігієни (призначаються ортодонтом);
  • перші тижні відбувається «звикання» до брекетів, зачасту супроводжується дискомфортом, можливим болем суглоба та голови;
  • обов’язково з’являтися на контрольні огляди до стоматолога-ортодонта.

Подаруйте Вашій дитині гарну посмішку змалку, і вона буде дуже вдячна Вам, коли подорослішає!