Back to top

Парадонтологія

Поняття про пародонт

Пародонтологія – розділ стоматології, який займається діагностикою, профілактикою та лікуванням захворювань ясен та тканин пародонту (пародонтоз, пародонтит).

Варто зауважити, що захворювання пародонту - одна з найбільш поширених та складних патологій щелепно-лицевої ділянки, що приводить до функціональних розладів зубо-щелепної системи, внаслідок рухомості чи втрати зубів.

Поширеність таких захворювань у світі досить значна, ті чи інші форми патології пародонту діагностують у 98 % пацієнтів. Групу ризику становлять особи у віці 35-44 років (у 65-98% пацієнтів), а також від 15 до 19 років (у 55-89%).

Пародонт - це комплекс тканин, що оточують зуб та утримують його. Сюди входять ясна, міжзубна зв'язка (періодонт), кістка альвеолярного відростка щелепи та цемент кореня зуба. Таким чином, при розвитку пародонтиту руйнується опорний апарат зуба.

Тож які основні ознаки захворювання ясен?

 1. кровоточивість ясен, особливо під час чищення зубів та прийому їжі, при цьому ясна набряклі, яскраво-червоного кольору;
 2. неприємний запах з рота;
 3. свербіж чи дискомфорт у яснах;
 4. підвищена чутливість зубів на холодне чи гаряче;
 5. наявний наліт чи помітні зубні відкладення;
 6. помітне збільшення проміжків між зубами, зуби ніби стали «довшими»;
 7. рухомість зубів.

Якщо Ви виявили у себе хоча б одну із вищеперелічених ознак, необхідно звернутися до спеціаліста для встановлення діагнозу та проведення відповідного лікування.

До найпоширеніших захворювань пародонта відносять гінгівіт, парадонтит та парадонтоз.

Основною причиною захворювання ясен є погана гігієна ротової порожнини, внаслідок якої утворюється зубний наліт та камінь. Запалення ясен може виникнути і через неправильний прикус або викривлення зубів, а також через різноманітні травми, неправильно поставлені пломби, коронки, погано підібрані протези або брекети. Та варто також зауважити, що причиною гінгівіту, парадонтиту чи пародонтозу можуть бути не лише стоматологічні проблеми, адже дані захворювання зачасту розвиваються на фоні розладів травлення, системи обміну речовин, на фоні алергічних реакцій та інфекційних захворювань. Часті стреси та інші негативні емоції теж впливають на розвиток даних хворіб, велике значення має генетика. Якщо вчасно не виявити захворювання пародонту, чим тяжча форма та ступінь хвороби – тим важче потім досягти хороших результатів у лікуванні, це може призвести до втрати абсолютно здорових зубів.

Гінгівіт

Гінгівіт - це гостре або хронічне запалення ясен, яке проходить зі збереженням цілісності зубоясенного прикріплення та без ураження інших структурних компонентів пародонту. Найхарактернішими ознаками цього захворювання є почервоніння, кровоточивість чи «синюшність» ясен, в залежності від форми гінгівіт можу проходити як некроз чи розростання ясен. Варто наголосити, що гінгівіт – єдиний зворотній процес, без адекватного та своєчасного лікування він переходить у парадонтит – хворобу, яку повністю вилікувати не можливо, а лише досягти ремісії.

Причини виникнення гінгівіту

Традиційно гінгівіт розвивається у формі самостійного захворювання, та інколи є важливим симптомом проблем із серцево-судиннолю системою, ШКТ, може бути ознакою інфекції та гормональних порушень. Тому причини гінгівіту розділяють на зовнішні та внутрішні.

1. Зовнішні фактори

 • гігієнічні (погана чи неправильна гігієна порожнини рота);
 • фізичні (в результаті травм, опіків);
 • хімічні (вплив агресивних хімічних речовин);
 • медичні (некоректні пломби з нависаючими краями, неправильно поставлені вініри, травматична брекет-система чи протез, нависаючі краї коронок);
 • шкідливі звички (куріння, ротове дихання);
 • біологічні (інфекційний процес).

2. Внутрішні фактори

 • каріозний процес;
 • неправильний прикус та «скученість» зубів;
 • прорізування восьмих зубів («зубів мудрості»);
 • імунодефіциті стани, а також авітамінози та гіповітамінози (особливо нестача цинку та вітаміну С, А);
 • стреси та психічні захворювання;
 • інфекційні та загальні захворювання серцево-судинної системи, ШКТ і т.д.

Лікування гінгівіту - комплексне, спрямоване на боротьбу з етіологічними факторами, найчастіше проводиться консервативно, проте інколи вдаються і до хірургічних заходів.

Консервативне лікування включає наступні процедури:

 1. професійна гігієна порожнини рота - видалення твердих та м’яких зубних відкладень за допомогою ультразвукового скелера, ручних інструментів та водно-абразивної системи Prophyflex;
 2. протизапальна терапія – аплікація протизапальних медикаментозних препаратів на ясна та полоскання;
 3. навчання раціональній гігієні порожнини рота та правильній методиці чистки зубів, індивідуальний підбір предметів та засобів для щоденної гігієни;
 4. етіологічне лікування – лікуваня каріозного процесу, корекція пломб, коронок, вінірів, ортодонтичне лікування, раціональне протезування, усунення шкідливих звичок.

Лікування гінгівіту як правило не викликає труднощів і заключається в усуненні причини захворювання, професійній гігієні і при потребі медикаментозній терапії, в залежності від форми і перебігу. Проте часто гінгівіт може бути одним із симптомів таких захворювань як парадонтит чи пародонтоз, в такому випадку лікування вже значно складніше, адже лікують власне саме захворювання, а не тільки симптоматичний гінгівіт.

Пародонтит

Пародонтит - це запальний процес, в який втягнені всі структурні компоненти пародонту. Чи чули ви коли-небудь фразу «мовчазний вбивця зубів»? Власне так кажуть про це захворювання через досить довгий латентний період, в якому не проявляються ніякі ознаки захворювання. В такому випадку людина приходить до стоматолога вже тоді, коли починається рухомість зубів, а на цій стадії захворювання процес вже незворотній, тому як наслідок несвоєчасного звернення до спеціаліста пацієнт втрачає здорові зуби.

Пародонтит – це стоматологічне захворювання, яке у зв’язку з особливостями будови ясен та кісткової тканини важко піддається лікуванню. На жаль, воно зустрічається у 80% населення як молодого так і старшого віку, до того ж спостерігається тенденція до постійного зростання числа парадонтологічних хворих в Україні, пояснюють це поганою екологією, нераціональним харчуванням та дефіцитом уваги до власного здоров’я.

Основною причиною захворювання є знову ж таки мікроорганізми. Внаслідок неправильної гігієни на зубах залишається наліт, в якому з кожним днем збільшується кількість патогенних мікроорганізмів (зубна бляшка) і з часом під дією слини перетворюється на зубний камінь. Запалені ясна перестають міцно прилягати до зуба і утворюється зубо-ясенна кишеня (в нормі її немає) – це так звані «вхідні ворота» для інфекції. Продукти життєдіяльності мікроорганізмів починають руйнувати зубну зв'язку, а далі поступово проникають у кістку. Як наслідок – резорбція (руйнування) кісткової тканини, процес постійно прогресуючий та незворотній. Рівень резорбції стоматолог може оцінити лише на рентгенографічному знімку, проте рухомість зубів,яку найчастіше помічає сам пацієнт, – є видимою ознакою такого процесу. Тому несвоєчасне лікування пародонтиту може призвести до втрати здорового зуба. Пародонтит – досить небезпечна хвороба, адже навіть сучасна стоматологія може повністю вилікувати його тільки на ранніх стадіях, тому важливо вчасно почати лікування, щоб не допустити ускладнень у вигляді втрати зуба.

Характерними симптомами раннього пародонтиту є відчуття набряклостей ясен, кровоточивість, неприємний запах з рота, поява ясенних кишень. На наступній стадії спостерігається рецесія ясен та оголення шийок та коренів зубів, рухливість зубів, між ними утворюються проміжки, можливі виділення з пародонтальних кишень.

Ознаками останньої, найважчої стадія пародонтиту є больові відчуття і рухливість зубів, глибина пародонтальних кишень збільшується, а виділення з них стають ряснішими, зуби починають зміщуватися, а при загостренні проблеми можуть навіть випадати.

Причин виникнення пародонтиту декілька. Найбільш поширені такі:

 1. Недостатня гігієна ротової порожнини.
 2. Деякі хвороби внутрішніх органів, такі як гіпертонія, вегето-судинна дистонія тощо.
 3. Спадкова схильність.
 4. Порушений обмін речовин і робота ендокринних органів, які не тільки впливають на тканини, що оточують зуби, але і на організм повністю.
 5. Неякісне стоматологічне лікування, а саме: невдале пломбування, протезування, установка коронок, брекетів тощо.
 6. Механічні, температурні, хімічні травми зубів і порожнини рота.

Стоматологи класифікують пародонтит за двома критеріями: за ступенем поширеності (локалізований, генералізований) і характером перебігу (хронічний, гострий).

1. Локалізованний пародонтит

Даний вид вказує на те, що ураження тканин поширюється лише на певну ділянку, найчастіше лунку одного чи кількох зубів. Зазвичай, захворюванню сприяє апроксимальний карієс (демінералізація в прилеглій до ясен частини зуба), пломба чи коронка з нависаючими краями, неправильно відновлений контактний пункт між зубами.

2. Генералізованний пародонтит

На відміну від локалізованого, цей вид запалення характеризується ураженням більшості зубів. Генералізований пародонтит є запущеною формою запалення та важко піддається лікуванню.

3. Хронічний пародонтит

Характеризується в’ялістю перебігу, може бути незначна кровоточивість ясен, вони набувають синюшного відтінку, змінюється їх форма, пацієнт помічає неприємний запах з рота та незначну рухомість зубів.

При хронічному перебігу хвороби можливі загострення, вони супроводжуються сильним болем в області ясен і зубів, а також погіршенням загального стану організму – вираженим підвищенням температури тіла, млявістю, головним болем.

4. Гострий пародонтит

При гострому перебігу захворювання спостерігається біль у місці пошкодження, кровоточивість, яка може виникати спонтанно без дії будь-якого подразника, неприємні відчуття при жуванні або під дією хімічних і температурних подразників, ясна запальні, набряклі, яскраво-червоного кольору. Якщо йдеться про гнійний пародонтит, як одну із гострих форм, то можливе виділення гною із ясенної кишені, загальне нездужання та інтоксикацію всього організму.

Пародонтит – дуже поширене стоматологічне захворювання не тільки серед дорослих, але і серед дітей. Фахівці навіть мають окрему назву цього захворювання – юнацький пародонтит.

5. Юнацький пародонтит

Препубертатний або юнацький пародонтит розвивається у дітей при сильному порушенні роботи імунної або гормональної системи, недостатній гігієні порожнини рота і наявності там специфічних мікроорганізмів, а також під час прорізування перших зубів.

У дитини, хворої на пародонтит, спостерігається білий наліт на зубах, неприємний гнійний запах з рота, відкладення масивного зубного каменю, кровоточивість і хворобливі відчуття в яснах під час прийому їжі або чищення зубів.

6. Пародонтит при вагітності

Це захворювання часто виникає при вагітності і є вкрай небезпечним для здоров'я жінки і плоду. Справа в тому, що дана недуга може передатися дитині, що знаходиться в утробі матері. Інфікування викликає у плода різного роду порушення імунної та травної системи. Крім того, пародонтит при вагітності може стати причиною викидня і передчасних пологів. Тому важливо пройти обстеження у стоматолога, як тільки стане відомо про настання вагітності.

Лікування пародонтиту комплексне та може задіювати всі галузі стоматології і не тільки, так як пародонтит може бути симптомом іншого серйозного захворювання. Дуже важливо своєчасне і головне правильне лікування, яке проводять лише після попередньої діагностики, що обов'язково включає огляд і рентген-діагностику. Глибина пародонтальної кишені являється вирішальним фактором для оцінки ступеня захворювання і методу лікування. При глибині зубо-ясенної кишені до 4 мм основним методом лікування буде проведення професійної гігієни, яка направлена на зняття зубних відкладень і медикаментозна терапія для зняття запалення. Якщо глибина кишень більше 4 мм помимо професійної гігієни, потрібно провести додаткову очистку пародонтальної кишені - кюретаж за допомогою спеціальних ручних інструментів кюрет і скеллерів від зубного каменю і грануляційної тканин, що утворилась внаслідок запалення, показана вектор-терапія. Така маніпуляція проводиться під місцевою анастезією і не викликає неприємних відчуттів, а відполіровані поверхні коренів сприяють швидкому загоєнню і ремісії захворювання (виздоровлення). Ротова порожнина має бути повністю просанована. Медикаментозна терапія проводиться у вигляді парадонтальних пов’язок, аплікацій, інсталяцій у ясенні кишені, ротових ванночок та полоскань.

Парадонтоз

Парадонтоз - це хронічне дистрофічне захворювання пародонту незапального характеру, яке полягає у резорбції кісткової тканини навколо зуба. Його часто плутають з пародонтитом, та на відміну від останнього він характеризується в’ялим протіканням з оголенням шийок зубів, підвищеною чутливістю, утворенням дефектів на зубах у вигляді клину, як правило зуби нерухомі, а ясна звичайного блідо-рожевого кольору.

Причини виникнення пародонтозу точно не встановлені, та є так звані «фактори ризику», при наявності яких можливий розвиток захворювання.

 1. Зміни гормонального фону у зв’язку із загальними захворюваннями, вагітністю, препубертатним періодом. В групу ризику входять люди із цукровим діабетом.
 2. Захворювання імунної системи.
 3. Наявність шкідливих звичок, куріння значно ускладнює комплексний процес відновлення ясен.
 4. Спадкова схильність - один із найважливіших факторів ризику.
 5. Вживання деяких груп медичних препаратів, наприклад протисудомних.

До основних симптомів пародонтозу належать наступні:

 • блідість ясен при відсутності ознак запального процесу;
 • оголення шийки та частково кореня зуба – це відбувається через процес рецесії ясен та резорбції кістки, зуб ніби видовжується;
 • відсутня кровоточивість ясен;
 • збільшення проміжків між зубами, зуби можуть змінювати своє положення (травматична оклюзія);
 • наявність некаріозних уражень зубів, таких як ерозія емалі, клиновидні пришийкові дефекти чи підвищене стертя;
 • рухомість зуба відсутня, незважаючи на оголення кореня та резорбцію кістки;
 • відсутність парадонтальних кишень.

Лікування пародонтозу - це довгий та складний процес, який вимагає терпіння та дисциплінованості від пацієнта і високої кваліфікації та обізнаності лікаря, воно потребує комплексного підходу та залучення до лікування різних спеціалістів. Хворі із захворюваннями пародонту перебувають на постійному диспансерному огляді у стоматолога і не повинні нехтувати наданими рекомендаціями. Адже всі вищеперераховані симптоми є постійно прогресуючими і важливо стабілізувати захворювання на тій стадії, на якій звернувся пацієнт.

Варто наголосити, що процеси резорбції кісткової тканини, які відбуваються як при пародонтиті так і при пародонтозі є незворотніми, яке б консервативне лікування не проводилося, воно може лише стабілізувати процес і зупинити прогресування. Єдиний варіант відновити втрачену кісткову тканину – хірургічне лікування з постановкою штучного кісткового матеріалу.

Консервативне лікування має симптоматичний характер і полягає в ряді терапевтичних, отропедичних, отродонтичних заходах, включає фізіотерапевтичні процедури, незмінною умовою до проведення яких є належна гігієна ротової порожнини. Пацієнти із захворюваннями пародонту повинні частіше проводити процедуру професійної гігієни і взагалі ретельніше відноситися до індивідуального щоденного догляду за зубами. Оскільки в такому разі зубні відкладення стають фактором загострення хронічного перебігу процесу та пусковим механізмом до прогресування захворювання. Щоб якісно провести професійну гігієну у пародонтологічних хворих, в яких наявні парадонтальні кишені і зубний камінь ще глибше «ховається» у яснах, звичайних методів не достатньо. В таких випадках застосовується кюретаж ясенних кишень з наступною медикаментозною обробкою, широко використовується вектор-терапія та інші спеціальні методи лікування.

Варто пам’ятати головне правило: будь яке захворювання набагато легше попередити, аніж його вилікувати, особливо це стосується захворювань пародонту. Лише спеціаліст може виявити ранні ознаки хвороби і чим раніше почати лікування - тим воно буде легшим, менш фінансово витратним, а результат буде набагато стабільнішим. Тому якщо для Вас важливе Ваше здоров’я - не варто нехтувати профілактичними оглядами у стоматолога двічі на рік, а ми постараємося зробити все можливе для того, щоб зберегти чарівність Вашої посмішки надовго.

Вектор-терапія

Вектор-терапія – ефективний та безболісний метод лікування захворювань пародонта на будь-якій стадії розвитку. Сама система «Вектор» запропонована німецькою компанією «Durr Dental» - одним із лідерів на стоматологічному ринку, та постійно вдосконалюється. Дія апарату «Вектор» спрямована на причину захворювання: спочатку видаляється зубний камінь, а з ним токсини, які утворюють бактерії під яснами. Всі бактерії, що знаходяться в пародонтальних кишенях швидко та ефективно знешкоджуються, а власне вони та продукти їх життєдіяльності і провокують запальний процес, що лежить в основі всіх захворювань пародонту. Завдяки унікальним насадкам та спеціальному порошку апарат «Вектор» здатен нівелювати запалення у найбільш недоступних місцях, з дна ясенної кишені – таким чином зуб укріпляється в яснах.

Принцип роботи системи «Вектор» ґрунтується на передачі ультразвукової хвилі на робочу частину спеціально розроблених насадок, які в процесі роботи здійснюють лише лінійні рухи паралельно кореню зуба, що повністю виключає травмування твердих тканин кореня та тканин пародонту. Завдяки суспензії Vector Polish Fluid, яка містить частинки гідроксиапатиту, значно підвищується ефективність очищення та поліровки кореня зуба по всій довжині, а породонтальна кишеня інтенсивно промивається. Як відомо, гідроксиапатит – це біосумнісна мінеральна речовина, яки входить до складу емалі, тому рідко викликає алергічні реакції чи якийсь дискомфорт. Як результат дії ультразвукової ванночки та порошку гідроксиапатиту ми отримуємо очищену та гладеньку поверхню кореня, зменшення числа патологічних бактерій в пародонтальній кишені, що забезпечує досить стабільну ремісію захворювань пародонта.

То чому ми обираємо «Вектор-терапію»?

 • Ця процедура абсолютно безболісна, хоча ефект прирівнюють до хірургічного видалення зубного каменю.
 • Лікування проходить досить швидко, а стадія ремісії захворювань пародонта є тривалою.
 • Виключається будь-яка травматична дія на м’які тканини пародонту та корені зубів.
 • Висока ефективність процедури, що дозволяє укріпити зуби у яснах без хірургічного втручання.

Вектор-терапія використовується в наступних випадках

 1. На всіх стадіях захворювань пародонту при наявності ясенної кишені більше 3 мм.
 2. В якості профілактичної процедури після проведеного парадонтологічного лікування для досягнення стійкої ремісії (повторна вектор-терапія).
 3. Як профілактика відторгнення імплантів та лікування периімплантитів.
 4. Для якісної професійної гігієни у випадках великих ортопедичних конструкцій (бюгельне протезування, металокераміка і т.д.).

Вектор-терапія, як і будь який метод лікування захворювань пародонту, проводиться систематично, тому вводиться поняття «первинного» та «повторного» сеансу. Після зняття поверхневих зубних відкладень та усунення гострої стадії запалення можна проводити первинний сеанс вектор-терапії. Надалі в залежності від стадії захворювання складається індивідуальний план підтримуючої терапії, адже власне за тривалістю ремісії судять про результати парадонтологічного лікування. Регулярна перевірка на реінфікування ясенних кишень, профілактичні заходи, медикаментозна терапія та повторні сеанси вектор-терапії – це важливі складові підтримуючої терапії. «Повторний» вектор може проводитися через 3 – 6 міс після первинного, а надалі в залежності від тривалості стадії ремісії.

Клінічні дослідження, що проводяться як в Україні, так і за кордоном, та великий досвід застосування вектор-системи у практиці підтвердили високу ефективність такого пародонтологічного лікування. Вектор-терапія дозволяє зменшувати глибину пародонтальної кишені значно швидше та ефективніше, ніж інше інструментальне та медикаментозне лікування, та досягти стійкої ремісії, за умови дисциплінованості пацієнта та виконання усіх рекомендацій стоматолога.

На завершення варто зауважити, що не зважаючи на велику поширеність захворювань пародонту та досить тяжкі наслідки таких захворювань у вигляді втрати зубів, на сьогодні не існує методів, які б дозволяли повністю вилікувати такі захворювання. Хорошим результатом вважається зупинка прогресування та досягнення тривалої стадії ремісії, задля цього пропонується комплексний підхід до лікування. Він включає ретельну професійну гігієну, вектор-терапію, медикаментозне лікування та фізіотерапевтичні процедури, при чому це все проводиться не одноразово, а фактично протягом усього життя. Звісно, попередити захворювання пародонту чи лікувати їх на ранніх стадіях набагато легше і для лікаря і для пацієнта та менш витратно. Тому для досягнення успіхів у пародонтологічному лікуванні дуже важлива довіра до лікаря та дисциплінованість пацієнта, адже систематичне спостереження потребує регулярного відвідування лікаря.

Ми знаємо, як подбати про здоров’я Ваших зубів та ясен!